Folytatódtak a Janus Pannonius Múzeum szervezésében végzett fémkeresős terepbejárások Majs határában, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Régészettudományi Intézete és Térinformatikai Laboratóriuma, valamint a Detect Max Hungary Kft. és az ország különböző pontjairól érkezett múzeumbarát fémkeresősök együttműködésében. Ez alkalommal mintegy hatszáz új lelet látott napvilágot.
A csata pontos helyszínének meghatározása nem egyszerű feladat. Brodarics szerint:
A hely, ahol a had fölsorakozott, Mohácstól egy, az ott folyó Dunától fél mérföldnyire volt. Ezen a helyen (…) nagy és széles mezőség húzódott, melyet erdő, cserjés víz, domb sehol nem szakított meg, mindössze balra, az említett hely és a Duna között volt egy mocsaras és iszapos víz, sűrű náddal benőve, ahol később sokan odavesztek. Velünk szemben színházi nézőtér formájára hosszan elnyúló domb húzódott, melyen túl a törökök császára ütötte fel táborát, a dombról kis falucska ereszkedett alá egy templommal, ennek Földvár volt a neve, ott helyezkedtek el az ellenséges lövegek.
Brodarics fenti leírását többen, több szempontból is kétségbe vonták. Például Gyalókay Jenő a Borza-patak említését, Perjés Géza a katonai látásmódot hiányolta a kancellártól. Bár az is kérdés, hogy egy aktív földművelés alatt álló terület mennyire őrizte meg ötszáz évvel ezelőtti formáját, a csata helyének meghatározásában fontosak olyan természeti jellegzetességek, amelyekhez hasonlóval az írott forrásokban is találkozunk.
Fénykép: Szabó Máté (PTE)
A hadsereg elhelyezkedését mindeddig az írott források, a környezet jellemzői és a helyi emlékezet alapján igyekeztek a kutatók rekonstruálni. Megfelelő tárgyi forráskritikával azonban e terepbejárások is támpontot jelenthetnek a kérdés megválaszolásához. Az előkerült leletek között külön érdekes kérdés a korszakra keltezhető lövedékek – ágyú- és puskagolyók, valamint nyílhegyek – szóródási képe.
A folyamatos leletfeldolgozás eredményei első alkalommal a Múzeumok Éjszakája pécsi programsorozatának keretén belül kerül bemutatásra előadás keretében.
Fénykép: Szabó Máté (PTE)