Az 1526-os mohácsi csata kutatásának egyik legjellegzetesebb régészeti forrását adják az elesettek tömegsírokban elhantolt földi maradványai.
A Mohácsi Nemzeti Emlékhelyre látogatók számára is talán a legmeghatározóbb az összecsapás pusztító erejével történő szembesülés a kiállításban szereplő tablók fotóin keresztül. Mintha még napvilágra kerülésük előtt ihlették volna meg Kisfaludy Károlyt is e sírgödrök halottai:
Hány fiatal szivet, tele sok szép földi reménynyel
Sujta le kegyetlen itt a riadó csatavész!
Élte kies tavaszán kora sírt hány ifju talála,
Kit nemrég az öröm lágy öle ringata még!
Disztelen itt fekszik, deli termete összerutitva,
Száguldó paripák vasszegü körmök alatt.
A tudományos közeget szintén foglalkoztatja a nem mindennapi régészeti jelenség: pontosan hány embert temettek el? A csata eseménysorának mely részével hozhatók összefüggésbe? A roham, vagy a tábor őrzése során eshettek el, esetleg a kivégzettek közé tartoznak az áldozatok? Milyen természetűek a rajtuk lévő sérülések, és melyek okozhatták a halálukat?
Többek között e kérdések megválaszolása céljából a héten újra felszínre kerültek az 1976-ban feltárt III-as számú tömegsír csontvázai. A Duna-Dráva Nemzeti Park megbízásából a Baranya megyei hatókörű Janus Pannonius Múzeum tavaly kezdte meg a sírok újrafeltárásának előkészítését. A múzeum munkatársai és az intézményhez kapcsolódó Mohács 500 csatatérkutatási program tagjai már hetek óta dolgoznak a III-as számú tömegsír feltárásán Dr. Bertók Gábor régész-főmuzeológus (JPM-PPKE) vezetésével. Munkáját Dr. Papp Adrienn régész, konzulens (BTM-PPKE), Bojtár Erzsébet, Mosoni Molki, Neményi Réka, és Simon Zsófia régészek, valamint Simon Béla régésztechnikus (JPM) és Nagy Tibor szakértő segítik.
Az elmúlt évek kutatási tapasztalatai igazolták, hogy a mohácsi csatáról és halottairól való gondolkodásunkat alapjaiban meghatározzák a terepi munkák – ásatások és leletfelderítések – rohamosan bővülő eredményei. Ennek fényében egy nyílt „ásatási napló” vezetése mellett döntöttünk, amelyben rendszeresen tudósítunk a tömegsír feltárásának fázisairól. Ezzel mindannyian lépésről lépésre közelebb kerülhetünk a tömegsír halottai sorsának megismeréséhez.
Dr. Haramza Márk történész
(JPM, Mohács 500 Csatatérkutatási Program)
(Fotók: JPM)